ادلی پرلودر
  • خانه
  • تغییرات دامیننس ارز ها

تغییرات دامیننس ارز ها

تغییرات دامیننس ارز ها

بدون شک یکی از شاخص های کلانی که میتواند بازتابنده ی روند کلی بازار باشد, شاخص دامیننس یک ارز در بازار است!

( در صورتی که مقاله دامیننس بیت کوین و تاثیر آن بر آلت کوین ها را مطالعه نکرده اید, پیشنهاد میکنم به مطالعه آن در تب “مقاله ها ” بپردازید!)

دامیننس یک ارز, نشان دهنده تسلط و سلطه آن ارز بر بازار می باشد. به بیانی ساده تر , این عدد نشان میدهد که چند درصد از نقدینگی موجود در بازار, بر روی آن ارز سرمایه گذاری شده است…

خالی از لطف نیست اگر نگاهی به تغییرات دامیننس سه ارز برتر و موفق بازار طی سال های اخیر بیاندازیم…

از طلای بازار یعنی ” بیت کوین” شروع میکنیم:

طبیعتا در شروع فعالیت این بازار تمامی توجهات بر بیت کوین بوده و دامیننس این ارز از سال 2014 تا 2017 بین اعداد %98 و 91% بوده و بخش بسیار بزرگ و قابل توجهی از بازار را تشکیل داده بود! اما از سال 2017 کم کم سلطه این ارز کمتر شد بطوریکه درJAN سال 2018 به پایین ترین سطح خود یعنی عدد %37 رسید!

این در حالی بود که با ظهور ارز های نسل دوم نظیر اتریوم و همچنین پیشرفته تر بودن تکنولوژی بلاکچین اتریوم نسبت به بیت کوین, این ارز توانست مقداری از دامیننس بازار را به خود اختصاص دهد!

اما بیت کوین دوباره تا سال 2019 تواسنت دامیننس خود را به عدد %71 برساند و این سلطه تا سال 2020 ادامه داشت!

اما با نگاهی به نمودار دامیننس امسال بیت کوین و همچنین با وجود یکی از بزرگترین ریزش های تاریخی بیت کوین و سقوط این ارز از 65 هزار دلار به 30 هزار دلار , دامیننس پادشاه بازار به عدد 42 رسیده.

اما این ریزش تنها دلیل افت دامیننس بیت کوین نبوده و ظهور ارز های قوی و نسل سوم و آینده دار مانند ADA  یا SOL و … این عرصه رقابت را سخت تر خواهد کرد!

حال سوال اینجاست که آیا دامیننس بیت کوین به سقف خود یعنی % 71 خواهد رسید یا به کف خود یعنی 37% ؟

در ادامه نگاهی به دامیننس اتریوم خواهیم داشت :

همانطور که قابل رویت است در سال 2017 , دامیننس اتریوم در بالاترین حد خود یعنی %25 قرار داشته! شاید اگر کمی توجه کرده باشید الان متوجه شدید که دلیل افت دامیننس بیت کوین در سال 2017 چه بوده!

اما پایین ترین سطح دامیننس اتریوم در سال 2019 بر روی عدد %7 قرار داشته که این افت دامیننس اتریوم همزمان با رشد دامیننس بیت کوین همراه بوده!

تا به الان مطمعنم کاملا متوجه ارتباط تنگاتنگ دامیننس ارز ها با یکدیگرشده اید!

اما هم اکنون سلطه و تسلط دومین ارز قوی بازار بر روی عدد %18 در حال نوسان است…

اما در ادامه نگاهی به دامیننس ADA  نیز خواهیم داشت:

ارز کاردانو کار خود را با دامیننس 1.12% آغاز نمود اما طی سال های 2019 تا 2020 به پایین ترین تسلط خود یعنی %0.47 رسید. اما با آپدیت ها و توسعه بلاکچین خود و همچنین پیشرو بودن در زمینه ” مقیاس پذیری ” توانست در سال 2020 تسلطی 4.5 درصدی بر بازار داشته باشد!

شاید این سوال در ذهنتان پدیدار شده باشد که %5 درصد دامیننس, عدد بزرگی نیست!

اما باید اشاره کرد که در بازاری که بالغ بر 6 هزار ارز دیجیتال وجود دارد, آدا کاردانو 5% از کل این بازار بزرگ را با قرار گرفتن در رتبه سومین ارز برتر بازار به سلطه خود گرفته است!

5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نرخ آنلاین ارز