ادلی پرلودر
  • خانه
  • تاثیر دامیننس بیت کوین بر آلت کوین ها

تاثیر دامیننس بیت کوین بر آلت کوین ها

تاثیر دامیننس بیت کوین بر آلت کوین ها

در میان شاخص های متعدد برای پیش بینی روند کلی بازار, یکی از شاخص های بسیار مهم و کاربردی توجه به دامیننس بیت کوین و دیگر ارز ها میباشد.

اما دامیننس به چه معناست و روش بدست آورن آن پگونه است؟

در بیانی ساده, دامیننس بیانگر میزان تسلط و سلطه آن ارز در بازار میباشد. به عبارتی دیگر چه مقدار از نقدینگی موجود در بازار بر روی آن ارز سرمایه گذاری شده است…

اما فرمول محاسبه آن چگونه است؟

به عنوان مثال دامیننس بیت کوین را در نظر می گیریم.

اگر کل ارزش بازار بیت کوین را تقسیم بر کل ارزش بازار دیگر ارز ها کرده و عدد به دست آمده را در 100 ضرب کنیم, دامیننس بیت کوین به دست خواهد آمد! در ادامه این مقاله قصد داریم رابطه بین دامیننس بیت کوین و تاثیر آن بر قیمت خود و آلت کوین ها را بررسی کنیم…

فرض کنید دامیننس بیت کوین در حال کاهش است…

این به معنای آن است که معامله گران از میزان سرمایه گذاری خود بر ارز بیت کوین کاسته و بر روی دیگر آلت کوین ها شروع به سرمایه گذاری کرده اند!

اگر صرفا دامیننس را در نظر بگیریم, می توان گفت که افت دامیننس بیت کوین مصادف با شروع فصل آلت کوین ها خواهد بود!

معمولا این شرایط زمانی رخ خواهد داد که حال بازارشرایطی را فراهم میکند که سرمایه گذاران به ریسک پذیری بیشتری رو میاورند و بر روی آلت کوین ها سرمایه گذاری میکنند.

چرا ریسک پذیری بیشتر؟ چون نوسانات آلت کوین ها چه در قالب سود و چه در قالب ضرر بسیار بیشتر از بیت کوین خواهد بود. تصور کنید رسیدن قیمت یک آلت کوین از 4 دلار به  20دلار راحت تر است یا رسیدن قیمت بیت کوین از 10 هزار دلار به 50 هزار دلار؟ اما این روی مثبت ماجرا بود. تصور روی منفی ماجرا هم به عهده شماست!

اما این بار از شما می خواهم تا افزایش دامیننس بیت کوین را متصور شوید! این بدان معناست که معامله گران بیشتر سرمایه خود را بر ارز بیت کوین پیاده سازی کرده اند و نقدینگی موجود در بازار آلت کوین ها افت میکند.

مجددا اگر صرفا دامیننس را ملاک قرار دهیم, در این شرایط باید با افت قیمت آلت کوین ها مواجه شویم.

این شرایط بیشتر زمانی اتفاق میوفتد که بازار هیجانی و پر ریسک است و سرمایه گذاران ترجیح میدهند سرمایه خود را بر روز ارزی پیاده سازی کنند که به سختی نوسان میکند و بر خلاف آلت کوین ها , سود یا ریزشی منطقی خواهد داشت!

اما اگر شاخص افزایش یا کاهش دامیننس بیت کوین را با افت یا نزول قیمت آن نیز ترکیب کنیم, مکعب روبیکی پدیدار می شود که می توان به یک جمع بندی کلی از افت یا رشد قیمتی آلت کوین ها رسید!

در ادامه شما را دعوت میکنم تا با دقت جدول زیر را مطالعه کنید:

دامیننس بیت کوین

قیمت بیت کوین

قیمت آلت کوین ها

افزایش

افزایش

کاهش

افزایش

کاهش

دامپ

افزایش

ثبات

ثبات

کاهش

افزایش

پامپ

کاهش

کاهش

ثبات

کاهش

ثبات

افزایش

برای سهولت در تحلیل جدول بالا, دو حالت از آن را با هم دیگه بررسی میکنیم:

  پامپ آلت کوین ها:

در شرایطی که دامیننس بیت کوین در حال کاهش است ولی قیمت بیت کوین در حال افزایش است چه اتفاقی می افتد؟

با وجود اینکه سرمایه گذاران از نقدینگی خود بر ارز بیت کوین کاسته و به آلت کوین ها اضافه میکنند, قیمت بیت کوین هم در حال افزایش است! طبیعتا وقتی پادشاه به سمت بالا صعود میکند و همزمان سرمایه گذاران در این وضعیت سبز, سرمایه خود را وارد آلت کوین ها میکنند, با افزایش فشار تقاضا نسبت به عرضه, باعث رشد فوق العاده آلت کوین ها خواهند شد…!

دامپ آلت کوین ها :

در شرایطی که دامیننس بیت کوین در حال افزایش اما قیمت آن در حال کاهش باشد چه اتفاقی می افتد؟

 همانطور که پیش تر نیز اشاره شد, وقتی که حال بازار خوب نیست و قیمت بیت کوین در حال ریزش است و این شرایط برای معامله گران پر از ریسک است, سرمایه گذاران ترجیح میدهند سرمایه خود را بجای پیاده سازی بر ارز هایی که میتوانند ریزش نجومی داشته باشند,  بر روی بیت کوین پیاده سازی کنند که نوسانات سخت و آرامی را به همراه دارد!

طبیعتا با نزول قیمتی پادشاه و همچنین خروج سرمایه از آلت کوین ها و همچنین سنگینی کفه عرضه نسبت به کفه تقاضا موجب افت شدید قیمت آلت کوین ها خواهد شد…!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نرخ آنلاین ارز